Skip to main content

Registration card production stops during July and August due to the start of the new registration year.

ResourceSmart Schools Awards 2024

Meet the winners and finalists

Run by Sustainability Victoria, the ResourceSmart Schools Awards recognise young people and schools leading the way in sustainability and creating real impact for Victorian communities. 

The awards recognise those who have engaged with the ResourceSmart Schools program, an initiative that provides practical support to schools to reduce resource use, make cost savings, integrate sustainability into the curriculum and share learnings beyond the school gate.

Since the program began in 2008, over 1,600 participating schools have 

  • saved more than $60 million on bills
  • planted more than 5.2 million trees
  • saved more than 74,000 tonnes C02e greenhouse gas emissions
  • diverted 168,000 cubic metres of waste from landfill
  • saved 1.8 million kilolitres of water. 

The VIT wishes to congratulate those recognised in the 2024 awards, and commend their commitment to sustainability. For more information, including bios on all the winners and finalists, visit the ResourceSmart Schools Awards page.

ResourceSmart School of the Year

Chewton Primary School

Finalists

  • Elwood Primary School
  • Newham Primary School

Student Action Team of the Year - Primary

Castlemaine Steiner School and Kindergarten, Muckleford

Finalists

  • Parkmore Primary School
  • Poowong Primary School

Student Action Team of the Year - Secondary

St Monica’s College, Epping

Finalists

  • Kew High School
  • The Warrnambool College

Curriculum Leadership School of the Year - Primary

Heathmont East Primary School

Finalists

  • St James' Parish School, Sebastopol
  • Wandin North Primary School

Curriculum Leadership School of the Year - Secondary

St Monica’s College, Epping

Finalists

  • Aitken College
  • Mt Lilydale Mercy College

Campus Infrastructure and Operations School of the Year

St Michael’s Grammar School, St Kilda

Finalists

  • Mount Lilydale Mercy College
  • Winters Flat Primary School

Teacher of the Year - Primary

Gill Davey, Sarah Chamings and Erin Salm, Epsom Primary School

Finalists

  • Laura Attrill, Wandin North Primary School
  • Sarah Lohmann, Jacq Vawdry and Anna Morris, Elwood Primary School

Teacher of the Year - Secondary

Andrew Feher, Mount Lilydale Mercy College

Finalists

  • Dwayne Ganci, Aitken College
  • Teagan Straw, Warrnambool College

Community Leadership School of the Year - Primary

St Patrick’s Primary School, Port Fairy

Tecoma Primary School

Finalists

  • Poowong Consolidated School
  • St James’ Parish School, Sebastopol

Community Leadership School of the Year - Secondary

Mount Lilydale Mercy College

Finalists

  • Aitken College
  • Bundoora Secondary College

School Volunteer of the Year

Friends of the PMPS Garden, Port Melbourne Primary School

Finalists

  • Parent Sustainability Group, Overnewton Anglican Community College, Keilor

Emerging School of the Year

Wandin North Primary School

Finalists

  • Kew High School
  • Warrnambool College
Was this webpage helpful?
Why not?